150 TL ve üstü alışverişlerinizde ücretsiz kargo ve hediye kitap bizden !
Twitter Facebook Instagram
Fırsat Vitrini
GENELCİ SOSYAL ÇALIŞMA | Carol L. Langer-Cynthia A. Lietz
Carol L. Langer-Cynthia A. Lietz
54,00 TRY
%40
indirim
32,40 TRY
1 Adet Fiyatıdır
GENELCİ SOSYAL ÇALIŞMA
Carol L. Langer-Cynthia A. Lietz
Eser Hakkında Künye Yorumlar

Sosyal çalışma (diğer kullanımıyla sosyal hizmet) görece yeni bir meslek olarak gelişim sürecini; kendini inşa ve yeniden inşa sürecini sürdürmektedir.  Çoklu yöntemler döneminden 1960’larda başlayan “genelci ya da bütüncül” yönteme geçiş dönemi, mesleğin tarihinin en önemli dönemeçlerinden biridir. Genelci sosyal çalışmanın kuramla entegrasyonu ise bu dönüşümün en zorlu boyutudur. Bir uygulama mesleği olarak sosyal çalışma, uygulama ve kuram arasında sürekli mekik dokuyarak düşünümsel bir şekilde ilerlemektedir.  Pierre Bourdieu’ya atfedilen  "ampirik araştırmadan yoksun teori boştur, teoriden yoksun ampirik araştırma kördür" sözü bir uygulama mesleği olarak sosyal çalışma’nın sözünü ettiğimiz durumunu özetlemektedir adeta. Genelci sosyal çalışma pratiği ile meslek kuramlarla ilişkilenerek, kitapta da örnekleri verilen bir çok ‘uygulama kuramına’ dönüşmektedir. Yani eklektik bilgi temelli sosyal çalışma, kuramı bir uygulama bilgisine dönüştürürken, uygulamalardan da bilgiler üretmektedir. Böylece sosyal çalışmanın önünü açan ‘kuram’ bilgisiyle teçhiz edilmesini sağlamaktadır.  Kitapta bu sürecin somut hali tasvir edilmektedir.

Bu kitapta, genelci uygulamada yaygın olarak kullanılan 'uygulama kuramlarının' sosyal çalışma pratisyenlerine nasıl yol gösterdiği, aydınlattığını gösteren vaka örnekleri her bölümde verilerek açıklanmıştır. Bu boyutuyla kitabın kuram ve uygulama arasındaki bağlantıları keşfetmenize ve kullanabilmenize yardımcı olacağı ifade edilebilir.

Türkiye’de sayısı oldukça artan sosyal hizmet okullarında kuram derslerinin daha etkin verilmesi ve alanda çalışan sosyal çalışmacıların kuramla daha fazla örnekle ilişkilenmeleri için bu kitap önemli bir katkı olacaktır. Kuramla pratiğin ilişkilenmesi gibi zor bir uğraşı uygulama örnekleri ile somutlaştıran kitap, sosyal çalışma mesleğinin ülkemizdeki uygulamacıları ve öğrencileri için önemli bir boşluğu dolduracaktır.

 

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayınız
yorum alanıdır
Benzer Kitaplar
NİKA YAYINEVİNİKA YAYINEVİNİKA YAYINEVİNİKA YAYINEVİNİKA YAYINEVİ
Sosyal Medya